
Jaro sice přináší sluneční paprsky, ale vitamin D nám ještě dostatečně nedoplní. Tělo si vitamín D vytváří pouze tehdy, když jsme na slunci dostatečně dlouho, ideálně 20 minut kolem poledne, a to s obličejem a předloktími vystavenými slunečním paprskům. Smog ve městech, oblačnost nebo iluze slunečného počasí mohou dokonce blokovat UVB záření, které je pro tvorbu vitamínu D v pokožce nezbytné (Studie potvrzují, že znečištění ovzduší může sluneční paprsky pohlcovat nebo rozptylovat*).
Nedostatek vitamínu D na jaře je problém, který pociťujeme častěji než jindy. Únava, bolesti svalů a kloubů, vypadávání vlasů, oslabená imunita – to mohou být příznaky nedostatku vitamínu D. Přesto zájem Čechů o doplňky stravy s tímto vitamínem v dubnu poklesl v porovnání se začátkem roku /leden – únor/ až sedminásobně.
Vitamín D rozhodně není výmysl farmaceutů. Skutečně, hladiny vitamínu D v krvi pod 75 nmol/l jsou běžné a pod 50 nmol/l už alarmující. Proto doporučujeme užívat vitamín D i na jaře, v dávce 1000–2000 IU denně. Dávka by měla být přizpůsobena vašemu zdravotnímu stavu, případně doporučení lékaře. Nové stanovisko EFSA dokonce uvádí jako bezpečnou denní dávku pro dospělé až 4000 IU. Ačkoliv některé potraviny obsahují vitamín D, v našich klimatických podmínkách je mimořádně obtížné zajistit jeho dostatečný příjem pouze stravou. Z tohoto důvodu je suplementace pro udržení optimálního zdraví důležitá.
*zdroj dát: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/13/6887