Jak se tedy vyhnout podzimnímu a zimnímu přibírání na váze? Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci.
Vyhněte se přejídání a nevhodné stravě
Možná to nebude vždy jednoduché, ale zkuste udržet v drtivé většině střídmost v jídle. Snažte se jíst více menších porcí denně, které budou pestré a budou obsahovat dostatek všech hlavních složek zdravé stravy – bílkovin, sacharidů, vlákniny, vitamínů i minerálů. Vyhněte se přejídání, zejména večer.
Vybírejte si kvalitní potraviny, které vás zasytí a dodají vám energii. Například ovesné vločky, celozrnný chléb, luštěniny, vejce, libové maso, ryby, zeleninu, ovoce nebo ořechy. Omezte konzumaci sladkostí, pečiva, smažených a mastných jídel, polotovarů, alkoholu a slazených nápojů.
Pravidelně se hýbejte
Pravidelný pohyb je klíčovou aktivitou pro udržení fyzické kondice a zdravé váhy. I když je venku deštivo, sychravo či zima, lze dobře pravidelně sportovat v suchu a teple.
„Existuje mnoho dostupných indoor sportovních aktivit, kam můžete zajít sólo nebo se domluvit s kamarády. Basket, florbal, fotbal, volejbal, fitko nebo jóga patří mezi ty nejpopulárnější,“ říká Petr Salomon z platformy Týmuj.
Nebojte se sportovat v chladnu venku
A pokud nemáte možnost sportovat pod střechou, tak se nebojte vyrazit ven. Stačí mít chuť a dobře se obléct. Mezi nejpopulárnější outdoor aktivity pak patří v chladnějších měsících aktuálně běh a venkovní fitness. Běhat můžete de facto všude a kdykoli, čelovka vám ve tmě pomůže tam, kde není umělé osvětlení. Venkovní fitness pak můžete využít všude tam, kde vyrostly, jako houby po dešti.
„Pro sportování v chladnějších měsících venku nebývá vždy jednoduché se donutit. Pro dodržení pravidelnosti je dobré domluvit se s partou kamarádů a sportovat v partě. Je to zábavnější a kolektiv pomáhá i s motivací, když se vám náhodou nechce,“ dodává Petr Salomon z platformy Týmuj.
Dodržujte zdravý režim
Pro celkový úspěch je důležité dodržovat pravidelný režim. Snažte se chodit spát a vstávat v pravidelných časech. Spánek je nezbytný pro regeneraci těla i mysli, pro prevenci nadváhy a pro zvýšení odolnosti vůči stresu a nemocem. Doporučená délka spánku je 7 až 9 hodin denně, podle individuálních potřeb. Snažte se vytvořit si příjemné prostředí pro spánek, které bude tmavé, tiché, čisté a větrané. Vyhněte se používání elektronických zařízení, kofeinu a alkoholu před spaním, které vám mohou narušit kvalitu spánku. Místo toho si před spaním dopřejte nějakou relaxační aktivitu.
Buďte pozitivní, odměňte se
A nakonec to nejdůležitější. Buďte pozitivní. Snažte se věci brát z té lepší stránky. Když vám něco nevyjde, tak se tím netrapte, ale zkuste to příště znovu a lépe.