Zinek je často opomíjeným stopovým prvkem, který si většina z nás spojí hlavně s chladnými zimními měsíci, kdy ho hledáme jako doplněk stravy na podporu imunity. Jeho význam pro lidské zdraví však sahá mnohem dál, než se na první pohled může zdát. Přinášíme vám několik důvodů, proč by měl zinek být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.
Přesto, že je zinek přítomný ve všech lidských orgánech, si ho tělo neumí vytvořit přirozenou cestou. Proto záleží na tom, jak ho doplňujeme. Zinek najdeme například v potravinách jako jsou vajíčka, libové maso či játra.
„Ale je ho tam velmi málo, takže doporučenou denní dávku 10 mg do sebe stravou nedostaneme. Je ovšem možné jej ve větší míře přijímat v nápojích. Vhodným řešením, jak jej do těla dostat automaticky a pravidelně, je obohatit vodu, kterou pijeme každý den. Řešením jsou moderní filtry kohoutkové vody, které lze jednoduše pořídit domů, a které kromě eliminace nečistot či bakterií přidají do vody právě zinek a hořčík,“ říká Jaroslav Žák z BWT.
1. Podporuje imunitní systém
Zinek pomáhá bojovat imunitnímu systému proti infekcím. Ale je také důležitý i tehdy, když už původce choroby napadl organismus. Zinek též vypuzuje rhinoviry odpovědné za nachlazení z tzv. recepotrů ICAM v nosní sliznici a brání jejich množení. Dostatečný příjem zinku je tedy zvláště důležitý v období nachlazení a chřipek.
2. Ovlivňuje zdraví mozku
Zinek hraje zásadní roli v učení a paměti, podporuje funkci neurotransmiterů (speciálních mozkových chemických látek) a vytváření nových neuronů v mozku. Změny hladin zinku v mozku – pokud je ho příliš mnoho nebo příliš málo – ovlivňují vývoj a progresi specifických zdravotních problémů nervového systému, jako je Parkinsonova choroba, epilepsie, roztroušená skleróza (MS) a schizofrenie. Příliš mnoho zinku přispívá k poškození buněk a zvyšuje riziko mrtvice. Naopak nízké hladiny zinku mohou urychlit deficity paměti a kognitivní pokles související s Alzheimerovou chorobou.
3. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi
Jedním z mnoha pozitivních vlivů zinku na lidský organismus je jeho schopnost udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Inzulín, hormon zodpovědný za regulaci hladiny cukru, je při své syntéze, skladování a uvolňování ve slinivce břišní závislý právě na zinku. Tento komplexní vztah podtrhuje důležitou roli zinku při podpoře metabolických funkcí.
4. Krásné zdravé vlasy
Krásné a zdravé vlasy jsou jedním z nejvýraznějších atributů atraktivity. Ovlivňují nejen naše sebevědomí a celkový dojem, ale také to, jak nás vnímá okolí. Aby si vlasy zachovaly svou vitalitu a krásu, je nezbytné jim dodat dostatek potřebných živin. Jedním z klíčových prvků, který k tomu přispívá, je zinek.
5. Pevné nehty
Uvědomili jste si někdy jak moc namáhané jsou nehty, zejména na rukou? Ať už jsou vystaveny klimatickým výkyvům, stresovým faktorům, mechanické zátěži, povětrnostním podmínkám, zkrátka to nemají jednoduché. A nehty naznačí, jak dbáme o svůj zevnějšek, ale také zrcadlí, v jaké kondici je naše aktuální zdraví. Nehty stejně jako vlasy reagují na psychické a zdravotní problémy prakticky okamžitě a mohou být také ukazatelem, že se v našem těle děje něco nepatřičného.
Zinek pak hraje klíčovou roli ve zdraví nehtů, protože se podílí na jejich růstu, pevnosti a regeneraci. Zinek je důležitý pro produkci bílkovin, jako je keratin, který je základní stavební látkou nehtů. Nedostatek zinku může zpomalit růst nehtů nebo způsobit jejich oslabení.
6. Zvyšuje množství spermií
Zinek je klíčovým prvkem pro mužskou plodnost, protože hraje zásadní roli v reprodukčním systému. Je přítomen v pohlavních žlázách i spermiích a podílí se na jejich tvorbě a správné funkci. Zinek také podporuje produkci mužských hormonů, zejména testosteronu. Nedostatek zinku může vést k poklesu hladiny těchto hormonů, což negativně ovlivňuje plodnost a kvalitu spermií. „Zinek je nezbytný pro mužskou plodnost, protože se významně podílí na správném fungování reprodukčního systému. Tento stopový prvek je přítomen v pohlavních žlázách i spermiích, kde podporuje jejich tvorbu a kvalitu. Zinek navíc hraje klíčovou roli při produkci mužských hormonů, zejména testosteronu. Jeho nedostatek může vést k poklesu hladiny těchto hormonů, což může negativně ovlivnit plodnost i celkovou reprodukční schopnost,“ doporučuje Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.