Oblíbenost Radegast Ryze Hořké 12 u tuzemských pivařů dlouhodobě roste. Teď nezaměnitelně hořký chuťový zážitek z nošovického ležáku potvrdila i odborná veřejnost na nejvýznamnější degustační soutěži v Česku. Radegast Ryze Hořká 12 ovládla českou pivní scénu a získala titul nejlepšího ležáku roku 2024. Tento správně hořký ležák si v soutěži České pivo 2024, pořádané Českým svazem pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, zasloužil nejvyšší ocenění – zlatou medaili.
Radegast se už od své první várky, která byla uvařena 3. prosince 1970, výrazně odlišoval od ostatních piv svou typickou hořkostí, kterou do něj vtiskl první sládek Jaromír Franzl. „Zlato v královské kategorii ležáků na prestižní soutěži potvrdilo nejen neustále rostoucí oblibu ležáku Radegast Ryze Hořká 12, ale je to také odměna všem generacím lidí z Pivovaru Radegast. Každý den se snažíme vařit pivo s výraznou a typickou hořkostí jinak, než to dělají ostatní. Ocenění si velmi vážíme a je pro nás motivací do další každodenní usilovné práce. Chceme být stále tím pivovarem, který určuje ty správně hořké a úspěšné pivovarské trendy,“ popisuje Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast.
Radegast Ryze Hořká 12 je prémiový světlý ležák, který se vyznačuje výraznou hořkostí (36 jednotek IBU) a plnou chutí. Jeho jedinečné chmelové aroma je výsledkem kombinace tří českých chmelů – Žateckého poloraného červeňáku, Sládku a Žateckého pozdního. Pivovar Radegast si slad vyrábí ve své vlastní sladovně.
Pivo se vaří tradiční dekokční metodou rmutování a třemi dávkami chmele. Díky vyššímu podílu chmele a kvalitní vodě z nádrže Morávka vyniká svou nezaměnitelnou hořkostí a bohatou vůní. Radegast Ryze Hořká 12 je také nositelem chráněného zeměpisného označení České pivo, což potvrzuje jeho tradiční výrobu a použití výhradně domácích surovin z České republiky.
Degustační soutěž České pivo, kterou pořádá Český svaz pivovarů a sladoven již od roku 2001, je oslavou poctivého českého pivovarství. Letos porota hodnotila dosud nejvíce vzorků, a to 101 z 26 tuzemských pivovarů. Odborný dohled nad soutěží zajišťuje Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a hlavním cílem je podpora bohaté pivovarské tradice u nás. Výsledky soutěže jsou každoročně vyhlašovány během Svatováclavských slavností, které ctí svatého Václava, patrona pivovarníků a sladovníků.