Bitcoin je digitální měna a platební systém, který funguje bez centrální autority, jako jsou banky nebo vlády. Využívá technologii blockchain, což je veřejná distribuovaná účetní kniha, která zaznamenává všechny transakce. Nové bitcoiny vznikají procesem zvaným těžba, při němž výkonné počítače řeší složité matematické úlohy. Bitcoin lze používat k online platbám nebo jako investiční aktivum, přičemž jeho hodnota je určována nabídkou a poptávkou na trhu
Pro nákup bitcoinu (značka BTC) máte několik možností. Bitcoin lze koupit na kryptoměnových burzách jako Coinbase nebo Binance, kde nakupujete za běžnou hotovost. Alternativami jsou P2P platformy jako LocalBitcoins (pro přímé obchody mezi uživateli), bitcoinové bankomaty pro nákup za hotovost, nebo mobilní aplikace a online peněženky pro menší transakce. Novou technologii Lightning network potkáte například na Coinmate. Některé banky (Revolut) či platební služby (PayPal) také umožňují nákup bitcoinů,“ říká Martin Pleštil, ředitel úseku investic Broker Trustu.
Každá z platforem a peněženek funguje trošku jinak, ale jedno mají společné: Bitcoiny se v nich pořizují za dolary, nebo za odpovídající částky v jiných měnách s tím, že platforma odlišnou měnu během transakce smění na dolar, a za ten nakoupí odpovídající díl Bitcoinu. Bitcoiny se nekupují po celých jednotkách, ale po drobných částech. Vzhledem k naplánovanému maximu (21 milionů kusů Bitcoinu pro celý svět) by to ani jinak nešlo. Bitcoin se prodává po „kouskách“, nejmenší akceptovaná jednotka je na 8. desetinném místě (1 BTC má v současnosti hodnotu okolo 1,5 mil. Kč). Například za 100 Kč pořídíte 0,00006792 BTC (konec září 2024).
Bitcoin jakožto investice
Investice do Bitcoinu je teď ta nejčastěji využívaná varianta. Jako investici Bitcoin v podstatě jen nakupujete, držíte v některé z peněženek (nebo na investorském účtu u některé z investičních platforem či bank). Z tohoto pohledu je Bitcoin dlouhodobá záležitost, podobně jako investování do akcií. S výhledem odprodeje až v době, kdy budete chtít ze svých investic čerpat.
Budoucí vývoj Bitcoinu? Neshodnou se ani experti
Předpovídání budoucí ceny je natolik komplikované, že se na Bitcoin predikcích neshodnou ani experti. Někteří analytici předpovídají, že Bitcoin by mohl v budoucnu dosáhnout hodnoty několika set tisíc dolarů, zatímco jiní varují před možným poklesem nebo dokonce kolapsem celého systému. „Pozitivní predikce se opírají o rostoucí přijetí Bitcoinu napříč kontinenty, o předem dané omezené množství, a tím i o potenciál Bitcoinu stát se „digitálním zlatem“. Negativní předpovědi zase poukazují na regulační rizika, konkurenci ze strany jiných kryptoměn a možné technologické, a především energetické problémy,“ říká Petr Jermář finanční analytik portálu Banky.cz.
Jak investovat do Bitcoinu, když jste začátečníci?
S Bitcoinem i dalšími kryptoměnami se doporučuje začínat pomalu. Ať je chcete držet jako platidlo, jako investici nebo jako kombinaci obou, měli byste k němu přistupovat obezřetně. Nejprve se seznámit s podstatou kryptoměn a blockchainů, s jejich fungováním, a hlavně s pravidly týkajícími se jak techniky nakládání s nimi, tak i daňových a dalších souvislostí.
„Seznamte se s platformami, bankami, burzami a dalšími místy, na kterých se dá Bitcoin pořídit a prodat. Prozkoumejte jejich parametry, poplatky, výhody a nevýhody, abyste zvolili přesně to prostředí, které vám pro práci s kryptoměnou bude nejlépe vyhovovat. Včetně toho, jestli lze k obchodování přistoupit jen z počítače, nebo i z mobilního telefonu/tabletu,“ upřesňuje Petr Jermář z banky.cz.
Výhody investice do Bitcoinu
- potenciál vysokých zisků díky volatilitě
- potenciál dlouhodobé ochrany úspor před inflací
- decentralizace a nezávislost na vládách a tradičních bankách
- rostoucí přijetí platidla napříč kontinenty
- technologický potenciál pro budoucí běžnější využití Bitcoinu jako platidla
- předem dané omezené množství dělá z Bitcoinu vzácný digitální statek
- globální dostupnost
- nízké transakční náklady při zahraničních platbách Bitcoinem
- může nahradit běžné bankovní účty
Nevýhody investice do Bitcoinu
- vysoká volatilita, která může, zejména u začínajících investorů, vést k významným ztrátám
- regulační nejistota – zatím nevíme, jak se k Bitcoinu postaví většina států
- riziko ztráty nebo krádeže Bitcoinu, respektive peněženek a online investičních účtů
- technologická složitost (vše jen digitálně) může být pro některé uživatele překážkou
- obrovská energetická náročnost celého systému
- omezení v počtu transakcí – v současnosti nelze využívat v reálném čase
- nezvratnost transakcí
- závislost na digitálních technologiích (nemá hotovostní variantu)
Bitcoin plně podléhá dani z příjmů
Bitcoin není investice, proto zapomeňte na možnost časového testu. Veškeré příjmy z kryptoměn, včetně Bitcoinů, musíte zdanit, a to metodou FIFO. Vždy si proto veďte přesné záznamy o všech transakcích pro daňové účely. Kryptoměny, pokud s nimi zacházíte běžným způsobem, jsou vše, jen ne anonymní. Vězte proto, že transakce, a tím i vaše případné výdělky, budou dříve či později pro správce daně snadno dohledatelné. Podrobný návod na zdanění kryptoměn jsme pro vás připravili v tomto článku.