Přejít na obsah
21. 5. 2026
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify

Life4you.cz

lifestyle, kultura, cestování …

  • LIFESTYLE
    • DOMÁCÍ MAZLÍČCI
    • KOSMETIKA
    • PRO MUŽE
    • PRO ŽENY
    • PRO DĚTI
    • TECHNOLOGIE
  • CESTOVÁNÍ
    • PO EVROPĚ
    • PO ČECHÁCH
    • S Life4you NA CESTÁCH
    • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • ZDRAVÍ
  • BYDLENÍ
  • GASTRONOMIE
    • SVĚT PIVA
    • SVĚT VÍNA
    • VAŘENÍ
  • KULTURA
    • FILM
    • DIVADLO
    • HUDBA
    • KNIHY
    • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
    • TV – ROZHLAS
  • AUTO – MOTO
  • SPORT
  • ZPRÁVY
    • Z DOMOVA
    • ZE SVĚTA
  • TESTY
  • SOUTĚŽE
podcasty
  • Domů
  • KULTURA
  • Skleněné labutě sklárny Koulier oslaví práci českých sklářů
  • KULTURA

Skleněné labutě sklárny Koulier oslaví práci českých sklářů

Markéta Pavelková 3. 5. 2026 4 min čtení

Sklářství má v Českých zemích hlubokou a dávnou tradici. Určitě jednak díky vhodným přírodním podmínkám. Ty skýtaly téměř vše potřebné pro výrobu skla.

A pak především díky zručnosti a pracovitosti sklářů, kteří dodávali svým výrobkům unikátní vlastnosti. Podnikaví obchodníci pak učinili z českého skla celosvětově známý pojem. Ani následovníci sklářského řemesla – výroby ozdob, nezůstali za svými předky pozadu a postarali se mimo jiné o velký úspěch v oblasti ruční výroby skla. Toto řemeslo bylo v roce 2023 zapsáno na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Mimo zachování tradičních sklářských dovedností a technik, ke kterému jsou soudobí výrobci skleněných, ručně vyráběných a foukaných ozdob nyní zavázány, přináší zápis rozšíření povědomí o této bohaté a živé tradici.  Sklárna Koulier na Oflendě na Chrududimsku je mezi výrobci ozdob teprve benjamínkem, vznikla před pěti lety. K odkazu našich předků se však hrdě hlásí. Bez zákazníků by to celé ale nebylo udržitelné. Proto se pro ně již tradičně snaží zatraktivnit práci foukačů skla a malířů ozdob v rámci Festivalu labutí. Letos tento svátek proběhne od 20. června do 11. července tohoto roku. Festival, podobně jako Koulierem pořádané výstavy – jarní, velikonoční nebo vánoční, má za cíl zvýší prestiž sklářských řemesel a přiblížit tuto práci široké veřejnosti. Pro letní festival byla vybrána labuť jako symbol vznešenosti a nejvyšší složitosti a umění při její výrobě.

„Krása skleněných labutí rozzáří Oflendu na rozhraní Chrudimska a Vysočiny. Festival labutí naváže na úspěšné ročníky z minulých let,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková MBA, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny. „Dovolte mi pozvat Vás všechny na Festival labutí. Po úspěchu předešlých ročníků navážeme i v letošním roce na oslavu sklářské tradice v našich zemích. A tak jako okouzlila krása a ladnost labutí světové autory, reprezentujeme i my svoji tvorbu právě na ozdobách ve tvaru labutě. Letos jsme pro Vás připravili v Koulieru nový koncept, více edukativní a zaměřený na příběhy lásky a umění, které budou vyprávět labutě Koulier. Jako například Romeo a Julie. Festival lze navštívit zdarma samostatně, lze ho ale spojit i s prohlídkou sklárny a ukázkou práce sklářů dle otevírací doby. V průběhu festivalu proběhne soutěž o Miss labuť a na zájemce čeká možnost zdobení vlastních ozdob,“ dodává Kateřina Šrámková.

 

Festival oslaví krásu a jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Sklárna bude ozdoby nejenom ukazovat, ale ti z Vás s tvůrčím duchem si budou moci svoji ozdobu ozdobit v tvořivých dílničkách. Každý si tak bude moci vyzkoušet práci malířů ozdob a namalovat si vlastní ozdobu. Labuť patří k tomu nejtěžšímu, co mohou skláři v rámci svojí tvorby ozdob vyrobit. Proto se v české sklárně Koulier rozhodli, že právě ona bude důstojně reprezentovat sklářské umění. Otevřeno bude po-so a všechny státní svátky.  A jako již tradičně skláři sklárny Koulier pro tento festival vyrobili jedinečné ozdoby, které nelze koupit online, pouze ve sklárně v průběhu festivalu do vyprodání. Jedná se o ozdoby desítek druhů a barev. Více na: https://www.koulier.cz/blog

Výroba foukaných vánočních ozdob má v naší zemi stoletou tradici. Jedná se o produkty, které každoročně a opakovaně přinášejí lidem radost. Svého času byly české ozdoby vyváženy do celého světa. Postupně je začaly vytěsňovat levné plastové ozdoby a strojové náhražky. V Česku je v provozu v současnosti necelá desítka menších skláren, kde se tato výroba udržela, nejvíce z nich v podhůří Krkonoš a Beskyd. Dnes se tento obor dostal do situace, kdy stojí před otázkou, zda bude uchován i dalším generacím. Zájem široké veřejnosti o tento obor u nás a snaha sklářů trefit se do vkusu současného zákazníka se o to beze sporu snaží úspěšně.

Tags: kultura

Post navigation

Předchozí Ranní klasika v odlehčené verzi: ovesné lívance s banánem
Další Příběh osiřelých medvědů, kteří nemohli zpět do přírody. Jak si zvykají na nový domov v Krkonoších?

Trendy

Sbohem, vějířky! Proč je právě teď ideální čas na „letní refresh“ vaší pleti 1

Sbohem, vějířky! Proč je právě teď ideální čas na „letní refresh“ vaší pleti

21. 5. 2026
Zámek Lešany ožívá: Letní sezóna 2026 přinese secesní lesk i největší záhady světa Zámek Lešany 2

Zámek Lešany ožívá: Letní sezóna 2026 přinese secesní lesk i největší záhady světa

21. 5. 2026
Styx uvedl limitovanou edici trenek k 30 letům značky. Vrací se k úplně prvním trenkám, které kdy vyrobil Styx , Trenýrkárna 3

Styx uvedl limitovanou edici trenek k 30 letům značky. Vrací se k úplně prvním trenkám, které kdy vyrobil

21. 5. 2026
LAHOFER slaví 20 let a zve na Hudbu na vinicích. LAHOFER, Vinařství LAHOFER, víno, vinařství, hudba, Olympic, MIG 21, Davida Kollera, Tata Bojs, Čechomor, No Name 4

LAHOFER slaví 20 let a zve na Hudbu na vinicích.

21. 5. 2026
Zveme na 1000 mil československých 2026 1000 mil československých 2026, auto, moto, závody, 5

Zveme na 1000 mil československých 2026

21. 5. 2026
Harley-Davidson Experience tour startuje už 21. května v Brně! Harley-Davidson Experience tour 6

Harley-Davidson Experience tour startuje už 21. května v Brně!

21. 5. 2026

Související články

LAHOFER slaví 20 let a zve na Hudbu na vinicích. LAHOFER, Vinařství LAHOFER, víno, vinařství, hudba, Olympic, MIG 21, Davida Kollera, Tata Bojs, Čechomor, No Name
3 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

LAHOFER slaví 20 let a zve na Hudbu na vinicích.

21. 5. 2026
Malá noční vražda otevírá nový případ. Stylová britská krimi z Mydworthu přichází Vraždy v Mydworthu
4 min čtení
  • KNIHY
  • KULTURA

Malá noční vražda otevírá nový případ. Stylová britská krimi z Mydworthu přichází

21. 5. 2026
Tenisová legenda na filmovém place! Bohdan Ulihrach si zahrál v novém snímku Davida Laňky „Projekt D“ Bohdan Ulihrach, film, kultura
2 min čtení
  • FILM
  • KULTURA

Tenisová legenda na filmovém place! Bohdan Ulihrach si zahrál v novém snímku Davida Laňky „Projekt D“

20. 5. 2026
Audio novinky intenzivní a silné jako jarní příroda Audio, Audiotéka, kniha, novinky
6 min čtení
  • KNIHY
  • KULTURA

Audio novinky intenzivní a silné jako jarní příroda

20. 5. 2026
Moderátoři Are You The One? Česko odhaleni: Show provedou Gabriela Gášpárová a Petr Havránek Are You The One
2 min čtení
  • TV – ROZHLAS
  • KULTURA

Moderátoři Are You The One? Česko odhaleni: Show provedou Gabriela Gášpárová a Petr Havránek

20. 5. 2026
Festival KAMEN!CE představuje kompletní program KAMEN!CE 2026
5 min čtení
  • KULTURA

Festival KAMEN!CE představuje kompletní program

20. 5. 2026

Další web life4you.cz

Křižovatka chutíKřižovatka chutí

PODCASTY

REKLAMA

Stavební firma s mnohaletou zkušeností a bohatými referencemi vznikla již v roce 2004. 

30 let vaší důvěry, 30 let naší odbornosti Krása a zdraví jsou naší doménou. Pomůžeme vám cítit se opět sebevědomě díky profesionálním postupům prověřeným časem.

30 let vaší důvěry, 30 let naší odbornosti Krása a zdraví jsou naší doménou. Pomůžeme vám cítit se opět sebevědomě díky profesionálním postupům prověřeným časem.
Hambalek-DESIGN

ARCHIV ČLÁNKŮ

Květen 2026
Po Út St Čt Pá So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« Dub    

Odběr newsletteru

Chcete mít každý den v emailu denní souhrn všech vydaných článků na webu? Není problém, zaregistrujte se k našemu newsletteru.

registrace 

Možná jste přehlédli

Sbohem, vějířky! Proč je právě teď ideální čas na „letní refresh“ vaší pleti
4 min čtení
  • LIFESTYLE

Sbohem, vějířky! Proč je právě teď ideální čas na „letní refresh“ vaší pleti

21. 5. 2026
Zámek Lešany ožívá: Letní sezóna 2026 přinese secesní lesk i největší záhady světa Zámek Lešany
4 min čtení
  • PO ČECHÁCH
  • CESTOVÁNÍ

Zámek Lešany ožívá: Letní sezóna 2026 přinese secesní lesk i největší záhady světa

21. 5. 2026
Styx uvedl limitovanou edici trenek k 30 letům značky. Vrací se k úplně prvním trenkám, které kdy vyrobil Styx , Trenýrkárna
3 min čtení
  • LIFESTYLE

Styx uvedl limitovanou edici trenek k 30 letům značky. Vrací se k úplně prvním trenkám, které kdy vyrobil

21. 5. 2026
LAHOFER slaví 20 let a zve na Hudbu na vinicích. LAHOFER, Vinařství LAHOFER, víno, vinařství, hudba, Olympic, MIG 21, Davida Kollera, Tata Bojs, Čechomor, No Name
3 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

LAHOFER slaví 20 let a zve na Hudbu na vinicích.

21. 5. 2026
  • Spolupracujeme
  • Nabídka inzerce
  • GDPR
  • Kontakty
  • info@life4you.cz
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify
Copyright © 2021 - 2026 Všechna práva vyhrazena.